ÇANAKKALE

Troya Müzesi

HAKKINDA
2011 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın açtığı ulusal yarışma ile birincilik ödülünü alan Yalın Mimarlık ekibi, 2012 yılında müzenin uygulama projelerini tamamladı. 2013 yılında başlayan uygulama sürecine 2015-2017 yılları arasında ara verildi. 2017 yılında tekrar başlayan süreç 14 aylık bir çalışma sonunda 10 Ekim 2018'de ziyarete açıldı. Troya Müzesi, Avrupa Müze Forumu'nca (EMF) her sene kamusal kalitesi yüksek olarak değerlendirilen müzelere verilen Avrupa Yılın Müzesi Ödülü'nün (EMYA) 2020 yılı adayı oldu.

Troya Müzesi'nin mimari, sergi ve peyzaj tasarımı aynı temel prensipleri benimser. Tasarım Troya ören yerinin önüne geçmez, ören yerinin yorumlanmasına destek verir. Bunu yaparken çevredeki doğal ve mimari dokudan, arkeolojinin sağladığı bilgi ve birikimden ve ziyaretçilerin hafızalarındaki ön bilgiden yola çıkar. Dışarıdan bakıldığında müze topraktaki bir yarıktan yükselen, peyzaj içerisine oturtulmuş dev bir buluntu olarak algılanır. Paslanmış metal (corten) kaplı yapı, topraktan çıkarılmış kırılmış çanak çömlek gibi renk değiştirmiştir. Kendine özgü dokusuyla bir geçmişi olduğunu hissettirir.

Mimari tasarım tüm destek işlevlerini yer altındaki tek bir kata toplar. Bu kat yeryüzünden algılanmayan, üzeri peyzaj ile örtülü bir kattır. Serginin yerleştiği yapı bu katın içerisinden yükselen 32*32 m. boyutlarında kare planlı bir kütledir.

Rampalardan yukarı çıkmaya başlandığında cephedeki yarıklardan coğrafya, tarlalar ve Troya ören yeri görülür. Çatıya ulaşıldığında dev bir seyir terasına çıkılır. Teras Troya'nın uzak ve yakın geçmişini hayal etme fırsatı sunar.

Toplam 110.000 m2 arazi üzerine inşa edilen müzenin 11.500 m2 kapalı alanının 2400 m2'si sergileme alanıdır. Müze, dükkan, kafeterya, geçici sergi salonu ve konferans salonuyla ziyaretçilerin erişimine açıktır. Yapının batı kanadında ofis, laboratuvar, teknik hacim ve depo alanları yer alır. Ayrıca çocuklar için etkinlik atölyeleri ve müzenin bahçesinde bulunan deneysel arkeoloji alanları bulunmaktadır.
KÜNYE
Tip: Teşhir Tanzim, İşveren: Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çanakkale İl Özel İdaresi, Yer: Çanakkale, Elektrik Alt Yüklenici: Sıraç Elektrik, Mekanik Alt Yüklenici: Doğa İnşaat, Peyzaj Uygulama: Solgunlar Peyzaj, Arsa Alanı: 110.000 m2, İnşaat Alanı: 11.500 m2, Proje Müellifi: Yalın Mimarlık, Fotoğraflar: Studio Majo | Engin Gerçek, Grafik Tasarım: POMPAA, Grafik Uygulama: İnomedya, İnteraktif Tasarım & Uygulama: Küp Prodüksiyon, Vitrin Uygulama: Fibula, Sözleşme Tarihi: 16.08.2017, İş Bitim Tarihi: 28.12.2018